Těhotenství po IVF

Domů » Moje léčba » Těhotenství po IVF

Těhotenství po umělém oplodněníTěhotenství po IVF s sebou nese jistá rizika, tak jako těhotenství započaté přirozenou cestou a ve většině případů probíhá zcela bez komplikací.

Jaká jsou ale možná rizika?

Riziko předčasného ukončení těhotenství

Po IVF je procento rizika předčasného ukončení těhotenství o něco vyšší. Je to dáno charakterem léčeného párů (vyšší věk, přidružená onemocnění, …). Důležitá je hlavně včasná diagnostika případných problémů, aby se mohlo tomuto riziku předcházet.

Mimoděložní těhotenství

Po IVF je asi 2% riziko mimoděložního těhotenství (vyšší riziko je u žen s parciálně poškozenými vejcovody např. po zánětech).

Vícečetné těhotenství

Nejčastější příčinou vícečetného těhotenství po IVF je transfer většího počtu embryí do dělohy. Takové těhotenství není pro člověka přirozené a je provázeno větším množstvím komplikací, které mohou postihnout jak matku, tak plod.

Větší počet plodů v děloze zkracuje délku trvání těhotenství a tím se zvyšuje riziko předčasného porodu. V současné době je považován za optimální přenos 1 embrya.

Další komplikace

Např. preeklampsie, gestační diabetes mellitus, předčasný porod (nesouvisí s metodou oplodnění IVF).

Zkušený tým odborníků, dokonale vybavené laboratoře a erudovaný embryologický tým umožňuje dosáhnout vysoké úspěšnosti v postupech asistované reprodukce a snižuje tak potenciální riziko komplikací.