Je mi přes 40, mohu podstoupit IVF?umělé oplodnění pro starší ženy

Věk 40 let, není hranicí pro léčbu neplodnost. Léčbu neplodnosti může podstoupit žena do 49 let – dle platné legislativy.

Je mi přes 40 a chci dítě. Mohu mít vlastní?

Léčba neplodnosti u ženy starší 40 let se s vlastními zárodečnými buňkami (vajíčky) již nedoporučuje vzhledem k vysokému výskytu chromosomálních vad u potomka. Ženě po 40. roce života lze nabídnout program s darovanými oocyty.

Je mi přes 40, mám již nepravidelnou menstruaci, mohu podstoupit IVF?

Nepravidelný menstruační cyklus se dá upravit pomocí hormonální léčby – kombinovanými preparáty (estrogen – gestagenními). Cyklus se daří upravit většinou v průběhu 3 měsíců, následně lze zahájit přípravu k IVF léčbě.

Lékař mi zjistil myomatózní dělohu, mohu otěhotnět?

Děložní myomy se vyskytují u řady žen již po 30. roce života. Před plánovaným těhotenstvím podstupte odborné lékařské vyšetření. Lékař posoudí velikost a lokalizaci myomu. Na základě vyšetření Vám může být doporučena chirurgická léčba myomatózy. Drobné myomy (o velikosti do 3cm) se většinou chirurgicky před těhotenstvím neléčí. Děložní myomy se mohou v těhotenství zvětšovat, samotný plod ale neohrožují. Péče o ženy často probíhá v ambulancích pro riziková a patologická těhotenství na specializovaných pracovištích.

Podstoupila jsem léčbu rakoviny děložního čípku konizací, mohu otěhotnět?

Pokud byla léčba rakoviny již definitivně ukončena, kontrolní cytologická vyšetření jsou negativní, tak můžete plánovat těhotenství. V závislosti na rozsahu operačního výkonu se může u žen po konizaci děložního čípku mírně zvýšit riziko hrozícího předčasného porodu.

Můj partner má obavy, jestli se skutečně do vajíčka dostane ta nejlepší spermie, co s tím?

Při metodě ICSI (injekce spermie přímo do vajíčka) vždy vybíráme pod mikroskopem tu morfologicky nejkvalitnější spermii, se správnou hlavičkou, správně nasazeným krčkem a bičíkem, vybírá se pouze morfologicky normální spermie nebo spermie s co nejmenšími odchylkami. Při této metodě spermie překonávají husté viskózní prostředí, čímž se do místa na misce, kde embryolog vybírá spermie, dostávají pouze spermie s dostatečným pohybem.

Mám staršího přítele, já sama už dítě mám, partner má spermiogram těsně pod hranicí normospermie, ale lékaři nehodnotí jeho spermiogram za jednoznačnou příčinu našeho problému s početím. Jaké metody v léčbě IVF doporučujete?

Problémy s početím mohou být různé. Pokud je spermiogram relativně v pořádku, doporučujeme zvolit metodu PICSI. Tato metoda umožňuje selekci spermií, nejenom na základě jejich morfologie, ale hlavně se selektují spermie zralé, které mají výrazně menší pravděpodobnost chromozomálního (vnitřního) poškození. Můžete se také zaměřit více na vyšetření spermií. V dnešní době už existuje řada genetických vyšetření, které Vám poskytnou více informací. Lékař IVF to s Vámi jistě bude obšírněji konzultovat.

Mám obavy z vícečetného těhotenství, je možné zavést pouze jedno embryo, i když je mi 38 let? Jak se vybírá to nejkvalitnější embryo?

Samozřejmě jestli máte obavy z mnohočetného těhotenství, přenos jednoho embrya je řešením. Pro nejefektivnější selekci embrya Vám doporučujeme novou metodu Monitoringu embryí, kdy pozorujeme vývoj embrya pomocí speciálního kamerového systému. Přístroj nám umožňuje zachytit každou nedokonalost, či poruchu dělení embrya. Embryo zůstává po celou dobu v inkubátoru, což znamená, že vůbec nenarušujeme prostředí, ve kterém se embryo vyvíjí. Embryo vybráno tímto způsobem má větší pravděpodobnost implantace a úspěšného těhotenství.

Mám za sebou opakovaně neúspěšnou léčbu IVF. Jsou nějaké metody, které mi mohou zvýšit šanci na úspěch?

Je možné využít metody PICSI v kombinaci s monitoringem embryí. Metoda PICSI umožní vybrat spermie, které jsou nejen dobré kvality, ale hlavně jsou schopné oplodnit při metodě ICSI (vpich spermie do cytoplazmy vajíčka) zralé a kvalitní vajíčko. Tato metoda zvýší procentuální úspěšnost oplozených vajíček. Větší počet vajíček dává šanci na větší počet embryí a tím vyšší úspěšnost přenosu nejkvalitnějšího embra/embryí. Následně oplozená vajíčka se umístí do speciálního kultivačního boxu, ve kterém jsou nepřetržitě po celou dobu kultivace – až do stádia blastocysty – sledována kamerovým systémem – Monitoring embryí. Obraz kultivovaných embryí má embryolog neustále k dispozici na monitoru kultivačního boxu a je schopný okamžitě odhalit i drobnou odchylku ve vývoji embrya. Metoda Monitoringu embryí je velmi vhodná pro páry, které chtějí mít jistotu přenosu „nejlepšího“ embra/embryí.