TĚHOTENSTVÍ PO IVF MÁ SVÁ SPECIFIKA. V ČEM SE TEDY LIŠÍ ZAČÁTKY TĚHOTENSTVÍ PO IVF OD TĚHOTENSTVÍ, KTERÉ VZNIKLO BEZ POMOCI ODBORNÍKŮ?Těhotenství po IVF - Klinika reprodukční medicíny ReproGenesisŽena pokračuje v užívání léků dle léčebného plánu stanovaného specialistou na reprodukční medicínu.  Dva týdny po embryotransferu se provede močový těhotenský test. Pokud je těhotenský test pozitivní, je následně proveden odběr krve na stanovení hladiny těhotenského hormonu hCG. Test se udělá i v případě krvácení. Krvácení totiž nevylučuje možnost otěhotnění.  

Následuje ultrazvukové vyšetření, cca 3 týdny po pozitivním těhotenském testu, pro potvrzení akce srdeční dítěte.  Probíhá zároveň kontrola uložení v děloze - tedy vyloučení, že nejde o mimoděložní těhotenství.

VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ PROBÍHÁ TĚHOTENSTVÍ PO IVF ZCELA BEZ KOMPLIKACÍ.

JAKÁ JSOU ALE MOŽNÁ RIZIKA?


RIZIKO PŘEDČASNÉHO UKONČENÍ TĚHOTENSTVÍ

Po IVF je procento rizika předčasného ukončení těhotenství o něco vyšší. Je to dáno charakterem léčeného párů (vyšší věk, přidružená onemocnění, …). Důležitá je hlavně včasná diagnostika případných problémů, aby se mohlo tomuto riziku předcházet.

MIMODĚLOŽNÍ TĚHOTENSTVÍ

Po IVF je asi 2% riziko mimoděložního těhotenství (vyšší riziko je u žen s parciálně poškozenými vejcovody např. po zánětech).

VÍCEČETNÉ TĚHOTENSTVÍ

Nejčastější příčinou vícečetného těhotenství po IVF je transfer většího počtu embryí do dělohy. Takové těhotenství není pro člověka přirozené a je provázeno větším množstvím komplikací, které mohou postihnout jak matku, tak plod. Větší počet plodů v děloze zkracuje délku trvání těhotenství a tím se zvyšuje riziko předčasného porodu. V současné době je považován za optimální přenos 1 embrya.

DALŠÍ KOMPLIKACE

Např. preeklampsie, gestační diabetes mellitus, předčasný porod (nesouvisí s metodou oplodnění IVF).


ZKUŠENÝ TÝM ODBORNÍKŮ, DOKONALE VYBAVENÉ LABORATOŘE A ERUDOVANÝ EMBRYOLOGICKÝ TÝM UMOŽŇUJE DOSÁHNOUT VYSOKÉ ÚSPĚŠNOSTI V POSTUPECH ASISTOVANÉ REPRODUKCE A SNIŽUJE TAK POTENCIÁLNÍ RIZIKO KOMPLIKACÍ.