SLOVO ENDOMETRIÓZA JE ODVOZENO OD LATINSKÉHO ENDOMETRIUM – VÝSTELKA DUTINY DĚLOŽNÍ. 

ENDOMETRIÓZA JE ONEMOCNĚNÍ, PŘI KTERÉM SE ČÁSTEČKY ENDOMETRIA NACHÁZEJÍ MIMO DUTINU DĚLOŽNÍ. LOKALIZACE TĚCHTO ČÁSTEČEK NEMUSÍ BÝT OMEZENA JEN NA OBLAST PÁNVE ŽENY, ALE MŮŽE SE VYSKYTOVAT KROMĚ SRDEČNÍHO SVALU A SLEZINY PRAKTICKY KDEKOLI.


 

what is endometriosisOnemocnění se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči.

Nezřídka je endometrióza příčinou neplodnosti ženy.

Endometrióza způsobuje růst tkáně podobné sliznice dělohy (endometria) mimo dělohu. Tato tkáň může následně způsobovat silné bolesti a zjizvení tkáně. Endometrióza je častou příčinou neplodnosti u žen. Statistiky ukazují, 30-50 procent neplodných žen má endometriózu.

Jaké jsou příznaky a diagnóza

Příznaky onemocnění se liší v závislosti na umístění ložisek, na jejich velikosti a na stadiu onemocnění. Zejména se jedná o bolesti břicha a pánve při menstruaci nebo pohlavním styku. Ložiska na pobřišnici, která jsou aktivní, produkují určité látky povahy enzymů, které působením na nervová zakončení bolest vyvolávají. Některé ženy s lehčí formou endometriózy však bývají bez příznaků.

Endometrióza má čtyři fáze, první stupeň značí minální závažnost čtvrtý pak její nejzávažnější formu. Čím vyšší je stupeň, tím se pravděpodonost otěhotnění zmenšuje. Ženy s nejzávažnější formou endometriózy mají velké potíže s otěhotněním a potřebují pomoc pokročilými metodami léčby neplodnosti.

Možnost rozpoznání endometriózy je omezena  na gynekologické vyšetření – palpační a ulrazvukové. Avšak v případě, že endometrióza není rozsáhlá, lékař pravděpodobně nebude takto schopen endometriózu diagnostikovat. K potvrzení diagnózy je nutné vyšetření invazivní – operační. Nejsnáze lze endometriózu diagnostikovat laparoskopií. Pomocí laparoskopie lze zobrazit všechny orgány v oblasti pánve a břicha. Díky laparoskopii je možné provádět chirurgické zákroky „se zavřeným břichem“.

Možnosti léčby

Léčebný postup je individuální. Je nutné odděleně posuzovat léčbu endometriózy v souvislosti s neplodností a v souvislosti s pánevní bolestí. V závislosti na závažnosti a stádiu endometriózy lékař doporučí způsob léčby, či může navrhnout chirurgický zákrok.

Endometrióza a plodnost

Endometrióza je jedna z častých příčin neplodnosti ženy. Narušuje anatomii pánve a může působit její záněty, zanechává jizvy na vejcovodech a zapřičiňuje hormonální nerovnováhu.

K docílení těhotenství se přistupuje za pomoci moderních metod asistované reprodukce, někdy je však nutné i v  kombinaci s chirurgickým zákrokem.

V případě, že se snaží žena otěhotnět, konzervativní chirurgie bývá velmi užitečná. Konzervativní znamená, že děloha a vaječníky zůstávají zachované, zatímco při malém chirurgickém zákroku lékař odstraní co možná nejvíce endometriózní tkáně.

Podívejte se na články z dalších kategoriích našeho blogu